אופציות

אופציותבעיתונות הכלכלית ניתן לשמוע הרבה על בכירים המקבלים חבילות שכר מפנקות הכוללות מרכיב משמעותי של אופציות, או על עובדי סטארט-אפים הגורפים רווחים של מיליונים כתוצאה מקבלת ומימוש אופציות.

אך מאחורי הידיעות הללו עומד למעשה מכשיר פיננסי משוכלל ותחום השקעות שלם. מסחר באופציות הוא תחום המיועד למשקיעים מנוסים ובעלי ידע ואמצעים, פחות למשקיעים מתחילים או משקיעים סולידיים שונאי סיכון.

 זהו תחום בעולם ההשקעות אשר בהחלט מציע אפשרות לרווחים גבוהים ומהירים, לצד ריגוש ודינמיות רבה מאוד של השוק. שוק האופציות נחשב כמובן לאפיק השקעה ספקולטיבי מאוד.

 ההגדרה הרשמית והבסיסית של אופציות

 כל עסקת אופציות מורכבת משני צדדים באופן המהותי והבסיסי ביותר של העניין – כותב האופציה (המוכר) ורוכש האופציה. העסקה היא שצד אחד נותן לצד השני "אופציה" (אפשרות או זכות) לרכוש או למכור נכס בסיס כלשהו במחיר קבוע וידוע מראש ובמועד מסוים מוגדר מראש, מועד הנקרא מועד פקיעת האופציה. אופציה לרכישת נכס מוגדרת אופציית CALL (רכישה) ואופציה למכור נכס מוגדרת אופציית PUT (מכירה). כל כתב אופציה שכזה מונפק ונסחר בבורסה כמו ניירות ערך אחרים. האופציה למעשה מקבעת את מחיר נכס הבסיס – מניה או מדד למשל.

 מכאן ניתן להתקדם ולהסביר כיצד מרוויחים ממסחר והשקעה באופציות – כאשר יש חשיבות כמובן למחיר המוסכם של האופציה ולכיוון שהשוק הרלבנטי ייקח במסגרת חיי האופציה ועד מועד פקיעתה. ניתן להשקיע באופציות על מדדים מובילים בישראל ובעולם – דוגמת על מדד ת"א-25 המהווה את שוק האופציות הגדול בישראל (מכונה גם אופציות מעו"ף). אופציות משתייכות לשוק הפיננסי המכונה נגזרים – שוק מורכב ומשוכלל הכול בעיקר משקיעים מתוחכמים וגופים פיננסיים גדולים.

איך עסקת אופציות עובדת – איך נוצר רווח למשקיע?

 בגלל שכתב האופציה כולל מחיר מוגדר לנכס הבסיס הרלבנטי ומועד פקיעה מוגדר, המחיר בו מתבצעת העסקה מקבע כאמור את מחיר נכס הבסיס. הרווח נוצר כאשר מחיר נכס הבסיס (מחיר השוק) זז לכיוון הרצוי מבחינת מחזיק האופציה. כך שבעסקת רכש (CALL) האופציה תהיה רווחית (בתוך הכסף) כאשר מחיר נכס הבסיס יהיה גבוה במועד פקיעת האופציה לעומת מחיר המימוש שהוגדר מראש. אופציית מכר (PUT) תהיה רווחית כאשר מחירו של נכס הבסיס המועד פקיעת האופציה יהיה נמוך ממחיר המימוש שהוגדר מראש.

 המחיר הבסיסי של האופציה נקבע לפי מודלים שונים ומקובלים בתעשייה, כאשר מודל בלאק-שולס לתמחור אופציות הוא הנפוץ ביותר. העלות של ביצוע עסקת אופציות בישראל הוא זול יחסית, למשל כ-5 שקלים לאופציה באפיקים הנפוצים בישראל. כאשר מגיע מועד פקיעת האופציה (באופציית רכש למשל), המשקיע יכול להוסיף את "תוספת המימוש" – הסכום שהוגדר מראש כמחיר נכס הבסיס – או לחלופין לבחור שהאופציה תפקע ללא תמורה. תוספת המימוש באופציית רכש רלבנטית וכדאית כאשר מחיר השוק של נכס הבסיס גבוה ממחיר המימוש שהוגדר מראש, כי בעל האופציה יכול כמובן למכור את נכס הבסיס בשוק במחיר גבוה יותר מזה ששילם עליו.

 סוגי אופציות

 לסיום נסביר באופן כללי על סוגי אופציות. ישנן אופציות אמריקאיות ואופציות אירופיות, כאשר באמריקאיות ניתן לממש את נכס הבסיס בכל נקודת זמן במהלך חיי האופציה ובאירופיות ניתן לממש את נכס הבסיס רק במועד פקיעתמהן אופציות האופציה. בישראל ניתן לבצע עסקאות אופציות על מדדים מובילים, על מניות של חברות (המנפיקות אופציות במסגרת הנפקה ראשונית למשל), על מט"ח. יש אופציות מורכבות יותר על סחורות – נסחרות בעיקר בבורסת הנגזרים שיקגו. אופציות בינאריות הן תחום שונה לחלוטין והמסחר בהן נעשה מחוץ לבורסה, בפלטפורמות מסחר אינטרנטיות.

 לאופציה יכול להיות משך חיים של שנה או כמה חודשים ויש גם אופציות עם משך חיים ארוך יותר של כמה שנים.

אולי יעניין אותך גם:

השקעות בדובאי: כל מה שחשוב לדעת על השקעות נדל"ן בדובאי

אסף מיכאל אנליסט השקעות

אסף מיכאל אנליסט השקעות

אסף מיכאל, מייסד המרכז להשקעות בישראל. זה לא סוד שעולם ההשקעות מבלבל, הידע שאתם מקבלים יכול להיות מסובך. החלטנו לתת לכם את כל המידע שאתם זקוקים לו להשקעות במקום אחד.

צרו איתנו קשר

מאמרים שאולי יענינו אותך

קרן נאמנות

השקעה בשוק ההון מציעה אינספור אפשרויות השקעה מבחינת מכשירי השקעה ודרכים לנהל את תיק ההשקעות, אך אחת הדרכים הפופולאריות והמקובלות ביותר לנהל השקעות היא באמצעות

לקריאת המאמר ←
התקשרו עכשיו! דילוג לתוכן