השקעה בטוחה בבורסה

השקעה בטוחה בבורסהכולנו מחפשים השקעה בטוחה בבורסה, אבל השקעה בטוחה לא קיימת בשום אפיק השקעה. יש השקעות לפי דרגות סיכון, ואילו השקעה בטוחה בבורסה נחשבת להשקעה בסיכון נמוך. השקעות אלו מתבססות על השקעה במניות חזקות, מניות יציבות בשוק כמו META, MSFT, AAPL, GOOG ועוד. צריך לדעת את החוקים, מתי נכון להיכנס להשקעה, מהי התשואה המשוערת של המניה, מהם התכנונים העתידיים של המניה, דוחות ועוד. 

 

על פי מה נקבע מחיר המניה?

לפני שאנחנו מדברים על השקעה בטוחה בבורסה, חשוב להכיר את המונח הבסיסי שהוא מניה וכיצד נקבע מחיר המניה. מניה היא נייר ערך, נייר הערך מקנה חלק בבעלות החברה. מניה היא נכס ולא מוצר, ולכן היא תנודתית ועד שאתם לא מוכרים אותה אתם לא בהפסד או רווח. מחיר המניה נקבע על פי ביקוש והיצע, בהתאם להתפתחות החברה, נתונים פיננסיים ועוד. מחיר המניה נתון כל הזמן לשינוי, אם הדוחות של החברה יהיו טובים סביר להניח שיהיה יותר ביקוש למניה ובכך מחיר המניה יעלה. אם החברה מדווחת על עסקה גדולה, המחיר לרוב יעלה. מצד שני, כאשר יש אינפלציה, כאשר דוחות החברה לא לפי צפי האנליסטים מחיר המניה צפוי לרדת. אין מדע מדויק במסחר בבורסה ולעיתים גם עם דוחות חיוביים ייתכן והתוצאה שנקבל היא שלילית דווקא. כל דבר עשוי להשפיע על מחיר המניה, החל מדוחות החברה ועד המצב העולמי בדומה למצב הנתון היום עם פרוץ המלחמה בין רוסיה ואוקראינה. 

האם יש דבר כזה השקעה בטוחה?

התשובה הקצרה היא לא. השקעה בטוחה בבורסה זה מונח שבא להטעות את הסוחרים, וכמובן הוא קורץ למשקיעים בתחילת דרכם. השקעה בטוחה בבורסה היא אף פעם לא בטוחה לגמרי, הכוונה היא למניות שנחשבות למנות יציבות ולרוב המניות האלה גם יכתיבו את מצב השוק. המניה הגדולה ביותר בתחום הנאסד"ק שמכתיבה את השוק היא במקרה הזה אפל (AAPL), שווי השוק של אפל עומד על 2.69 טריליון דולר וסביר להניח שאנחנו עוד נשתמש במוצרים של אפל בשנים הקרובות. אך גם כאשר מדובר על מניה כל כך יציבה, משבר הקורונה, מלחמה, אינפלציה ומשברים עולמיים יכולים לפגוע בה- לפחות לטווח הקצר. השקעות בטוחות בבורסה הן השקעות לטווח הארוך, אך עליכם להקפיד מאוד בבחירת המניה. אם נשקיע היום באפל, סביר להניח שבעוד שנה-שנתיים נהיה ברווחים בסדר גודל כזה או אחר, לא נתעשר מזה כמובן אלא אם כן אנחנו עשירים כבר עכשיו.

השקעות בטוחות הן השקעות שמניבות בין 3% תשואה בשנה ועד 12%, יש שנים טובות ושנים טובות פחות. התשואה תלויה במספר רב של גורמים ולפני שרוכשים מניה צריך לדעת מתי להיכנס ובאיזה סכום. רוב הממשקים המאפשרים מסחר בינלאומי היום יבקשו מכם להיכנס במינימום של 10,000 שקלים, כ-3,000$ שווי תיק. עם הסכום הזה תוכלו לרכוש מניות שתרצו. כדי לבדוק האם מניה באמת שווה את ההשקעה יש להסתכל על מכפיל רווח, זהו אחד האינדיקטורים אשר מראים לנו את שווי המניה ביחס לשווי השוק, האם המניה באמת תואמת את המחיר שלה במילים פשוטות. ככל שמכפיל הרווח יהיה נמוך יותר ככה סביר להניח שנראה את ההחזרים שלנו מההשקעה תוך פרק זמן קצר יותר, כמובן שיש עוד הרבה מדדים שצריך לבדוק טרם הכניסה. מכפיל הרווח של מניית מטא (META) עומד על 13.57 נכון להיום, בעוד מכפיל הרווח של טסלה (TSLA) עומד על 107.16. לפי רוב האנליסטים עדיף להשקיע כרגע בטסלה כיוון שעל פי הגדרת מכפיל רווח המחיר של טסלה הוא בועתי. ולמרות זאת, אי אפשר באמת לחזות את העתיד וייתכן ובשנים הקרובות טסלה תציג תשואות מרשימות יותר.  

קראו עוד: השקעה בבורסה

מהי השקעה לטווח ארוך?

קיימים סוגים שונים של השקעות, השקעות לטווח הארוך, השקעות יומיות, מסחר באופציות, סוווינגים ועוד. השקעות לטווח הארוך נחשבות להשקעות יחסית בטוחות, השקעות לטווח הארוך לרוב יחשבו להשקעות של מינימום 5 שנים. רוב הקרנות ובתי השקעות מתבססים על השקעות מסוג זה כדי לספק תשואה מרשימה לטווח הארוך. זה לא סוד שהבורסה בטווח הארוך היא רווחית, זה נכון להיום ונכון היה גם לפני 100 שנה. עם זאת, במהלך הדרך ייתכן ותראו ירידות משמעותיות כמו משבר הקורונה אשר הנחית מכה קשה על כל המשקיעים. האם זה היה זמן נכון למשוך את הכסף? הרוב ימליצו לכם לא למשוך את הכסף בהפסד כי אחרי הכל מניה היא נכס, שווי נכס עולה ויורד. השקעות לטווח הארוך מתבססות על "שגר ושכח", אך לא כולם מצליחים לעשות את זה. מסחר בבורסה כולל הרבה מאוד רגשות וצריך כושר מנטלי כדי באמת לראות רווחים. מלבד לכושר מנטלי, אתם צריכים גם לחקור את המניה ולא להיכנס על בסיס המלצות של חברים, מכרים ואנשים שאין להם באמת מושג לגבי מצבכם הכלכלי ולגבי שוק ההון בכללי. 

כמה נקודות למחשבה:

  • אל תשקיעו כסף שאין לכם. אם ההון שלכם עומד על 10,000 ש"ח, השקיעו רק חלק ממנו שאתם יכולים להתקיים גם בלעדיו. 
  • ניתן להשקיע במניות גם על ידי ברוקר מוסמך, קרנות נאמנות, קרנות השתלמות, קופות גמל ולאו דווקא מסחר ישיר בבורסה באופן עצמאי.
  • ניתן להשקיע במניות באופן עצמאי דרך תעודות סל וקרנות מחקות מדד.
  • בניית תיק השקעות מחייב אתכם להכיר את כל אחת מהמניות, ולהכיר את החוזקות והחולשות שלהן.
  • תנודתיות מאז ומתמיד קיימת בשוק, יום אחד תוכלו להרוויח 100$ על התיק, יום למחרת תוכלו להפסיד 200$, תמיד חשוב להסתכל לטווח הארוך כל עוד בניתם תיק עליו אתם סומכים.
אסף מיכאל אנליסט השקעות

אסף מיכאל אנליסט השקעות

אסף מיכאל, מייסד המרכז להשקעות בישראל. זה לא סוד שעולם ההשקעות מבלבל, הידע שאתם מקבלים יכול להיות מסובך. החלטנו לתת לכם את כל המידע שאתם זקוקים לו להשקעות במקום אחד.

צרו איתנו קשר

מאמרים שאולי יענינו אותך

השקעה במט"ח – פורקס

השקעה במט"ח היא אפיק השקעה משמעותי וגדול בשווקים הפיננסיים הגלובליים, כאשר הכוונה היא השקעה במזומן ובהשקעות ספקולטיביות בהקשר לשערי ההמרה של צמדי מטבעות שונים. אפיק

לקריאת המאמר ←
התקשרו עכשיו! דילוג לתוכן