כלים פיננסיים

תוכן עניינים

כלים פיננסייםעבור המשקיע בשוקי ההון, יש שפע אדיר של מידע שניתן לנצל לטובת ניהול השקעות יעיל ואיכותי יותר, אפילו אם תיק ההשקעות הפרטי נמצא בניהול השוטף של בית השקעות חיצוני או אם מדובר על משקיע פאסיבי המשקיע בעיקר בתעודות סל וקרנות מחקות.

את כל הידע הזה ניתן לרתום לטובת ניהול ההשקעות והתשואות של התיק באמצעות כלים פיננסיים שונים המוצעים דרך גופים ומודלים שונים. בעולם ההשקעות, יש כלים פיננסיים המספקים מידע, נתונים ושירותים היקפיים לניהול השקעות, ויש מכשירים פיננסיים שהם סוגי השקעות שונים שניתן להשקיע באמצעותם.

עיתונות כלכלית

אחד הכלים המרכזיים עבור משקיעים רבים, מקצועיים ופרטיים כאחד, הוא העיתונות הכלכלית. בישראל פועלים שלושה עיתונים כלכליים יומיים ומודפסים אשר כוללים גם אתרי אינטרנט מקיפים וכמו כן אתרים כלכליים מקיפים מאוד ומגזינים מקצועיים בתחומי כלכלה, השקעות ושוקי ההון. אמנם העיתונות הכלכלית כוללת גם הרבה "רעשי רקע" וידיעות כלליות שאינן קשורות ישירות להשקעות בשוקי ההון, אך היא בהחלט כוללת גם שפע של נתונים שניתן להשתמש בהם לטובת ניהול השקעות, הקצאת נכסים בתיק ההשקעות הפרטי ובחינת אפיקי השקעה.

דרך העיתונות הכלכלית – המודפסת והמקוונת כאחד כמובן – ניתן ללמוד על עסקאות חשובות ותהליכים העשויים להקפיץ או לפגוע בערך של חברות מסוימות, ניתן ללמוד אודות הנפקות אטרקטיביות בישראל ובחו"ל, על נושאי משרה, על הליכים רגולטוריים חשובים ועוד מגוון אדיר של תחומים ונושאים היכולים להשפיע על תיק ההשקעות. מעבר לעיתונות הכלכלית הישראלית, ישנם כמובן אינספור עיתונים ואתרים כלכליים בעולם שניתן לקרוא, לבדוק ולהיעזר בהם.

אתרים פיננסיים מתמחים

בשוק הישראלי הקטן ובוודאי שבשוק הבינלאומי ישנם אתרים פיננסיים מתמחים המציעים כלים רבים ושימושיים מאוד בהקשר של כלים פיננסיים להשקעות. אתרים אלו כוללים למשל השוואת הביצועים של מכשירים פיננסיים שונים – למשל קרנות נאמנות. כמו כן, אלו אתרים המציעים פעמים רבות סקירות שוק כלליות או פרטניות לגבי ניירות ערך מסוימים, המשחות גרפיות יעילות מאוד וכלים ממוחשבים לסיוע בהשקעות.

כלים פיננסיים לניתוח מקצועיים

זהו נושא מורכב ומקיף במיוחד, נושא שנכתבו עליו אינספור ספרים ומחקרים. אך כאשר מדברים על כלים פיננסיים חשוב להזכיר את השפע הקיים כיום – בזכות האינטרנט והנגישות של  נתונים – של כלי

מחשב

ניתוח מקצועיים ויעילים. כלים אלו כוללים גרפים ברמות פירוט גבוהות מאוד שניתן לבצע עליהם מניפולציות ובדיקות שונות – בעיקר בהקשר של ניתוח טכני, כלים רלוונטיים לניתוח פונדמנטלי של ניירות ערך, מחשבונים פי

ננסיים שונים ותוכנות הדמיה למיניהן.

באופן כללי, אלו כלים פיננסיים מורכבים ומקצועיים, המיועדים לרוב למשקיעים מנוסים ולאנשי מקצוע מהתחום הפיננסי, כאשר חלקם נגישים באופן חינמי וחלקם מצריכים הרשמה לשירותים בתשלום (החל מהמסופים המשוכללים והיקרים של בלומברג ועד שירותי איתותי מסחר וניתוח מקוונים).

כלים פיננסיים ומכשירים פיננסיים להגנה וגידור על תיק ההשקעות

תחום מורכב ומאוד מקצועי של ניהול השקעות וסיכונים פיננסיים כולל כלים פיננסיים ומכשירים פיננסיים להגנה על השקעות ואשראי וגידור סיכונים. כך ניתן למשל לרכוש כלים פיננסיים מיוחדים להגנה מפני שינויים במדד כלשהו או בריבית וישנם גם מוצרים מובנים רבים המוצעים למשקיעים מתוחכמים על ידי הבנקים, בתי ההשקעות וחברות הברוקראז'.

מדדים וכלים לניתוח השקעות

ישנם כלים פיננסיים המיועדים לבחינת וניתוח השקעות, בעיקר ביצועי עבר או בחינת אפיק השקעה לפני השקעה בפועל בו. כלים אלו מהווים יישומים מתמטיים וסטטיסטיים שונים, כגון מדד שארפ, סטיית התקן של מכשיר השקעה, מדד אלפא, מדד בטא, מדד טריינור, מדד ג'נסן ועוד.

לסיכום: כלים פיננסיים יכולים בהחלט לסייע למשקיעים לנהל את השקעותיהם בצורה נבונה, מושכלת ויעילה יותר, לקבל החלטות בצורה טובה יותר ולהבין את השווקים בצורה מעמיקה יותר שתוביל לשיפור התשואות ולהשקעות מוצלחות במכלול טווחי זמן.

Picture of אסף מיכאל אנליסט השקעות
אסף מיכאל אנליסט השקעות

אסף מיכאל, מייסד המרכז להשקעות בישראל. זה לא סוד שעולם ההשקעות מבלבל, הידע שאתם מקבלים יכול להיות מסובך. החלטנו לתת לכם את כל המידע שאתם זקוקים לו להשקעות במקום אחד.

דילוג לתוכן