מסחר באינטרנט – מסחר אלקטרוני

תוכן עניינים

מסחר אלקטרונילצד היבטים נוספים המאפשרים את הנגשת השווקים הפיננסיים ואפיקי מסחר שונים לציבור הרחב, אחד ההיבטים המשמעותיים ביותר הוא ללא ספק הטכנולוגיה.

היום כל אחד ואחת יכולים לסחור במגוון אדיר של שווקים ומכשירים פיננסיים, אפילו בלי לצאת מהבית ובלי ידע מקצועי קודם בתחום. מסחר באינטרנט בהחלט שינה את תחום ההשקעות והמסחר, כאשר למעשה כיום כל המסחר הפיננסי הוא מסחר אלקטרוני המבוצע באמצעות מערכות מידע מורכבות ומחשבים. אז הנה כל מה שיש לדעת על התחום המרתק, הדינמי והחשוב של מסחר באינטרנט.

כאשר אנו מדברים על מסחר באינטרנט, הכוונה היא למסחר עצמאי ופרטי ברשת האינטרנט, מסחר המבוצע בידי משקיעים וסוחרים פרטיים. כאמור, כל המסחר הפיננסי הוא אלקטרוני ומתבצע על גבי רשתות נתונים ובעיקר על גבי האינטרנט. זה כולל בנקים, בתי השקעות, חברות מסחר (אלגו-טריידינג), קרנות השקעה וגידור וכן הלאה. אך הנקודה המהותית עבור המשקיע הפרטי "הקטן" שיושב בבית ורוצה להשקיע היא אפשרויות המסחר האינטרנטיות הזמינות.

איך זה עובד?

יש דרכים רבות בהן מסחר באינטרנט עובד, כאשר ההבדלים הם במכשירי ההשקעה ובפלטפורמות שעל גביהן המסחר מתבצע בפועל. בבסיס, מדובר על ביצוע פעולות מסחר במכשירים פיננסיים שונים על גבי תשתית רשת האינטרנט ובאמצעות פלטפורמה ייעודית כלשהי.

התרגום המעשי של זה הוא כדלקמן: הסוחר הפרטי מחובר לאינטרנט דרך המחשב שלו או דרך מכשיר מובייל מסוים למשל, הוא מתחבר לפלטפורמת מסחר רלבנטית – למשל לאתר הבנק שלו, לאתר של ברוקר חיצוני עם מערכת מסחר או ישירות לאתרים המספקים שירותי מסחר בעולם  – ושם הוא יכול לבצע פעולות מסחר, עם כסף שהופקד לחשבון המסחר הרלבנטי.

על בסיס הכסף שנמצא בחשבון המסחר של הסוחר הפרטי – בבנק, אצל הברוקר וכיוצא באלו – מבוצעות הוראות מסחר שונות ואלו מועברות ל"שוק" דרך האינטרנט והפלטפורמה הייעודית המסוימת.

מערכות המסחר השונות שואבות נתונים מהשווקים ומספקי נתונים רלבנטיים, מבצעות פקודות מסחר באופן פנימי במערכת או באופן חיצוני בשווקים, לצד שאר ההיבטים של מסחר אלקטרוני בתחום ההשקעות.

שימוש זה בפלטפורמות מסחר אלקטרוניות ואינטרנטיות החל בעיקר באמצע שנות התשעים של המאה הקודמת והוא התפתח משמעותית מאז, כאשר כיום הוא נמצא בשיאו והיקפי השימוש, לצד היכולות, עולים מדי שנה.

דרך מי סוחרים באינטרנט?

 • דרך הבנקים המסחריים בישראל – במערכות המסחר של כל בנק ועל בסיס חשבון הבנק הפרטי.
 • דרך חברות ברוקראז' חוץ בנקאיות – בעיקר מחלקות ברוקראז' וחדרי מסחר של בתי השקעות המוגדרים חברי בורסה.
 • דרך פלטפורמות מסחר המסופקות דרך ברוקרים וחברות מסחר אינטרנטיות – בישראל או בחו"ל.

מסחר באינטרנט – במה סוחרים?

למעשה, היקף המכשירים הפיננסיים שניתן לסחור עליהם באמצעות מסחר אלקטרוני-פיננסי כיום הוא אדיר וכולל את כל או כמעט את כל המכשירים שגם בנקים וגופים מוסדיים גדולים יכולים להשקיע בהם, במודלים ו/או היקפים שונים במקרים רבים אך על בסיס אותם מכשירים.

כך ניתן לבצע מסחר באינטרנט על מניות בישראל ובחו"ל, מסחר באג"ח, מסחר בתעודות סל ועל מדדים שונים, מסחר במט"ח (פורקס) ביצוע פעולות בקרנות נאמנות וכיוצא באלו. כמו כן, סוחרים מתוחכמים יותר יכולים גם לאתר אפשרויות מסחר אינטרנטי על נגזרים פיננסיים מורכבים מרחבי העולם.

תחומי מסחר שהם במקרים רבים "בלעדיים" לפלטפורמות מסחר אינטרנטיות ולרוב חוץ בנקאיות כוללים למשל מסחר על חוזי CFD (חוזי הפרשים צמודים – למשל על מניות, מדדים מובילים, סחורות), מסחר באופציות בינאריות, מסחר ממונף בשוק המט"ח הגלובלי ואפיקי השקעה נוספים.

יתרונות של מסחר אלקטרוני

 • במקרים רבים מסחר באינטרנט דרך פלטפורמות מסחריות הינו זול יותר, אפילו נטול עמלות לחלוטין.וי
 • נגישות רבה יותר למסחר פיננסי – אפשר לסחור בלי לצאת מהבית וגם ממכשירי מובייל.
 • זמניות למגוון אדיר של מכשירים פיננסיים להשקעה – כולל בחו"ל.
 • מסחר ללא תלות בבנק.
 • יתרונות מיסוי אפשריים במקרים של מסחר אינטרנטי דרך ברוקרים זרים.
 • אפשרות לקבלת מינוף גבוה.

חסרונות למסחר אלקטרוני

 • אפשרות לקבל מינוף גבוה – (זה גם יתרון). המינוף יכול לשמש "חרב פיפיות" למשקיעים.
 • במקרים מסוימים ספק שירותי המסחר אינו מפוקח במידה מספקת, חוסר רגולציה מסוים.
 • המודל העסקי של חלק מספקי שירותי המסחר באינטרנט בעייתי ונגוע בניגוד אינטרסים – הברוקר מרוויח מהפסדים של לקוחותיו למשל.
 • הזמינות והנגישות עשויות לעודד השקעות רבות יותר ובהתאם גם להפסדים גבוהים יותר של סוחרים לא מנוסים מספיק או שאין להם בטחונות עצמיים מספקים.
Picture of אסף מיכאל אנליסט השקעות
אסף מיכאל אנליסט השקעות

אסף מיכאל, מייסד המרכז להשקעות בישראל. זה לא סוד שעולם ההשקעות מבלבל, הידע שאתם מקבלים יכול להיות מסובך. החלטנו לתת לכם את כל המידע שאתם זקוקים לו להשקעות במקום אחד.

דילוג לתוכן