קרנות גידור

תוכן עניינים

קרנות גידורבתחום ההשקעות והפיננסים, ניתן מדי פעם לפעם לשמוע, בדיווחים אודות עסקאות למיניהן, בעיתונות הכלכלית וכיוצא באלו, אודות קרנות גידור (Hedge Funds). בעולם פועלות קרנות כאלו המנהלות סכומי כסף גדולים מאוד, כמו גם מגוון רחב של קרנות קטנות יותר, כאשר באופן כללי אלו קרנות מתוחכמות שפועלות פעמים רבות מתחת לרדאר במובנים רבים.

קרנות גידור הינן אפיקי השקעה פחות זמינים למרבית המשקיעים הפרטיים, אך בכל זאת זהו חלק שראוי להכיר מהעולם הפיננסי של השקעות ויש קרנות המאפשרות גם למשקיעים פרטיים להשקיע דרכן. בנוסף, חלק מכספי הפנסיות של הציבור מושקע בקרנות מסוג אלו ברחבי העולם.

קרן גידור, כפי שניתן להבין מהיותה  קרן, היא "כלי" פיננסי הכולל כספים ממקורות ומשקיעים שונים, כאשר הניהול בפועל מתבצע על ידי מנהלי הקרן המוגדרים, שיכולים להיות בעלי הקרן או מנהלי השקעות שכירים. אלו גופים פיננסיים מוסדרים ומוסמכים, בהתאם למדינת המוצא של הקרן, כאשר מרבית קרנות הגידור בעולם פועלות כקרנות פרטיות, מחוץ לבורסות.

ההגדרה של קרן גידור

קרן גידור הינה קרן השקעות שמהותה יצירת רווח בכל מצבי השוק, כך שהקרן מיועדת להניב תשואה חיובית גם כאשר השווקים עולים וגם כאשר הם יורדים. לצורך כך, קרנות גידור רבות מיישמות שימוש באמצעי גידור שונים ומכאן מקור השם. קרן גידור יכולה להשקיע באפיקים פיננסיים "סטנדרטיים" כמו איגרות חוב, מניות, תעודות סל וכיוצא באלו, אך במקרים רבים מאוד קרנות אלו משקיעות ישירות בחברות ומחוץ לשוקי ההון וכמו כן נעשה שימוש מקיף במכשירים פיננסיים מורכבים ומשוכללים.

קרן נאמנות שונה מקרן נאמנות סטנדרטית לא רק בכך שהיא לרוב תהיה פרטית אלא בעיקר באסטרטגיות ההשקעה, בסכומי המינימום שניתן להיכנס איתם להשקעה בקרן ובאפיקי ההשקעה המיושמים. בנוסף לרף כניסה גבוה מבחינת סכומי ההשקעה בקרנות גידור רבות, גם דמי הניהול שמנהלי הקרן גובים עשויים להיות גבוהים מאוד ביחס לקרנות נאמנות רגילות – כי קרן גידור פועלת בצורה מורכבת יותר המצריכה גם שינויי אסטרטגיה שוטפים. כמו כן, יש קרנות גידור הגובות גם אחוז מסוים מהתשואה החיובית שהקרן מניבה למשקיעים.

מה זה בכלל גידור?

חשוב להתעכב רגע על מונח חשוב מאוד בהשקעות פיננסיות בכלל ובסוגיית קרנות הגידור בכלל – גידור. קרן גידור נקראת כך משום שהיא בהחלט עשויה ליישם שימוש באמצעי גידור פיננסי על מנת להפיק רווחים בכל מצב של השוק. גידור (Hedge) הוא למעשה נקיטת פעולה לניהול יעיל של סיכוני ההשקעה של הקרן, כך שהקרן מגנה על עצמה מצבי הפסד. אמצעי גידור כוללים למשל עסקאות שורט (מכירה בחסר) של מכשירים פיננסיים שונים – כך שכאשר השקעות אלו יורדות משקיע השורט מרוויח – מינוף פיננסי שנעשה נכון מהווה גידור, יש השקעות גידור במטבעות זרים לגידור סיכוני מטבע וכן הלאה.

רגולציה על קרנות גידור

בעבר, קרנות גידור פרטיות פעלו כמעט ללא כל רגולציה, אך מקרים של קריסות קרנות כאלו ומעשי הונאות שונים גררו שינוי של מציאות זו, כאשר כיום הקרנות פועלות בסביבת רגולציה קפדנית ומחמירה יותר. אמנם לא מדובר על רגולציה מחמירה כמו על חברות ציבוריות או קרנות נאמנות למשל, אך יש קרנות המחויבות להפיק תשקיפים למשקיעים, יש פיקוח על מנהלי הקרנות ועל יועצים פיננסיים רלבנטיים ודרישות דיווח שונות מקרנות גידור. בארה"ב, הקרנות הגדולות רשומות ברשות לניירות ערך ונתונות לפיקוח שלה.

ההשקעות של קרנות גידור

מלבד עסקאות שורט והשקעה במכשירים פיננסיים מורכבים (למשל באג"ח מגובות משכנתאות כפי שהיה לפני המשבר הכלכלי של 2008 או לחלופין בנגזרים פיננסיים למיניהם), קרנות גידור משקיעות

גרף

במכלול אדיר של אפיקי השקעה. כך יש קרנות המשקיעות בחברות סטארט-אפ, בנדל"ן, באפיקים רגילים בשוקי ההון, בקרנות נאמנות, בסחורות, חברות תעשייתיות וכן הלאה.

Picture of אסף מיכאל אנליסט השקעות
אסף מיכאל אנליסט השקעות

אסף מיכאל, מייסד המרכז להשקעות בישראל. זה לא סוד שעולם ההשקעות מבלבל, הידע שאתם מקבלים יכול להיות מסובך. החלטנו לתת לכם את כל המידע שאתם זקוקים לו להשקעות במקום אחד.

דילוג לתוכן