ניהול תיקי השקעות

אם יש לכם סכום כסף פנוי שאתם מעוניינים להשקיע בשוקי ההון, אז התחום של ניהול תיקי השקעות הוא משהו שאתם צריכים להתעמק בו ולהבין מה האפשרויות העומדות בפניכם. שוקי ההון בעולם כולו מעולם לא היו זמינים יותר כפי שהם היום, עם אינספור אפיקי השקעה ומכשירים פיננסיים שניתן להשקיע בהם.

תיק ההשקעות שלכם יכול להתחיל מכמה עשרות אלפי שקלים והוא יכול כמובן להיות תיק גדול מאוד מבחינת סכומים והרכב מכשירי ההשקעה. ניהול ההשקעות שלכם יכול להתבצע דרך כמה וכמה גורמים ובכמה מודלים, החל מניהול עצמי אקטיבי ועד ניהול בידי מנהל תיקים חיצוני.

השנים האחרונות, פחות בשוק ההון הישראלי ובמידה גדולה יותר בעולם, היו מאתגרות מאוד מבחינת ניהול השקעות, עם ריביות נמוכות מאוד, האטה בביקושים וקושי גדול יותר לייצר תשואות עודפות.זוהי רק עוד סיבה מדוע חשוב להתעמק בפרטים הטכניים ובאפשרויות של ניהול תיקי השקעות על מנת לייצר את הטוב ביותר מהכסף שלכם, בתנאים הרלבנטיים ובהתאם לפרופיל ההשקעה הפרטני של כל אחד..

אפשרויות לניהול תיק השקעות

כאשר מדובר על תיק ניירות ערך של ממש – הכוונה היא לא למסחר פיננסי בפלטפורמות אינטרנטיות למיניהן אלא על סכום כסף המושקע בצורה זו או אחרת בשוקי ההון עצמם – יש בפניכם כמה אפשרויות של ניהול תיקי השקעות.

    • ניהול עצמי דרך הבנק: ·ניתן לנהל את תיק ההשקעות באופן עצמאי ודרך חשבון הבנק. פעולות המסחר השונות נעשות דרך ממשק הבנק, תמורת העמלות שהבנק גובה מכל לקוח ספציפי. ניהול עצמאי משמעותו שהמשקיע עצמו מחליט במה להשקיע, על הקצאת הסכומים, מועדי מימוש הנכסים וכן הלאה.
    • ניהול בבנק עם יועץ השקעות: ·מודל ניהול השקעות זה דומה לניהול עצמאי, כאשר תיק השקעות נמצא בחשבון הבנק והמסחר מתבצע דרך מערכות הבנק, אך את החלטות ההשקעה עצמן מבצע המשקיע לאחר התייעצות עם יועצי ההשקעות בבנק. זהו בפועל המודל הנפוץ יותר שבו אנשים מנהלים את תיק ההשקעות שלהם, הסתמכות על ייעוץ בבנק לצד קבלת החלטות עצמאיות.
    • ניהול עצמאי עם ברוקר חיצוני:ניתן לנהל תיק השקעות פרטי דרך העברת הכספים לחשבון ייעודי וביצוע פעולות המסחר באופן עצמאי דרך מערכת המסחר של ברוקר עצמאי – בית השקעות או חברת מסחר אשר מוגדרים חבר בורסה.

מעבר לאפשרויות הכלליות של ניהול תיקי השקעות, יש כמובן נושא מורכב ועצום של דרך ניהול התיק מבחינת הקצרת נכסים, רמות סיכון, אפיקי השקעה, השקעה בישראל ובחו"ל וכן הלאה. כך, בכל אחד מהמודלים שהוצגו לעיל לניהול תיק השקעות, ניתן למשל להשקיע בעיקר דרך קרנות נאמנות או תעודות סל וניתן גם להשקיע בעיקר בניירות ערך ספציפיים.

מי מוסמך לנהל עבורכם תיק השקעות

בכל מקרה, ניהול תיקי השקעות חייב להיעשות באמצעות גורם פיננסי מוסמך ומורשה לכך – בנקים, בתי השקעות, חברות ברוקראז'. אך חשוב להבין גם מי רשאי לנהל תיק השקעות בפועל. גם אם יש לכם חבר שמאוד מבין בשוקי ההון ובהשקעות, אסור לו על פי חוק לנהל עבורכם את התיק.

רק תאגיד בעל רישיון לנהל תיקי השקעות רשאי להציע שירותים אלו, כאשר האנשים המבצעים בפועל את ההשקעות ומחליטים לגביהן (במקרה של תיק מנוהל, למשל בבית השקעות) חייבים להיות בעלי רישיון של מנהלי השקעות. ישנם עוד היבטים רבים וחשובים בהקשר של ניהול תיקי השקעות, כך שרצוי להשקיע בלימוד התחום והאפשרויות על מנת להגיע לתוצאות האופטימאליות והמתאימות לכם ביותר.