איך נדע שכדאי לנו להשקיע באדם שיושב מולנו? על פי שיטת NLP תוכלו

תוכן עניינים

מדי יום, אנחנו נתקלים בלא מעט אנשים שעשויים להיכנס לחיים שלנו במידה כזו או אחרת: חשבו למשל על לקוח פוטנציאלי לעסק,איך נדע שכדאי לנו להשקיע באדם שיושב מולנו? על פי שיטת NLP תוכלו למשל, או אפילו על פוטנציאל לזוגיות. אבל איך נדע לזהות מיהם האנשים בהם כדאי לנו להשקיע, ולעומתם אילו אנשים עלולים לגרום לנו לבזבז זמן, כספים ואנרגיות?

התשובה הפשוטה היא שבמקרים רבים, אי אפשר לדעת בוודאות מוחלטת מהו הצעד הנכון לעשות. אולם באמצעות NLP ניתן לנתח באופן מושכל את האדם ואת הסיטואציה, ובכך להגדיל בצורה משמעותית את הסיכויים לכך שנבצע בסופו של דבר את ההחלטה המושכלת.

עד כמה שפת הגוף חשובה בתקשורת הבינאישית?

אין צל של ספק ששפת הגוף של האדם היא חלק משמעותי בתשובה לשאלה המבוטאת בכותרת המאמר. NLP מעניקה חשיבות גדולה מאוד לשפת הגוף, הן ניתוח שפת הגוף של אחרים והן שפת הגוף בה אנחנו משתמשים. אחת ההנחות העומדות בבסיס התורה היא ששפת הגוף יכולה לשמש על תקן "מפה" של הרגלים, עובדה שעשויה לסייע לנו משמעותית בניתוחה ובהבנת הכוונות של האדם הנמצא מולנו ומשתמש בה.

שפת הגוף מהווה פעמים רבות התנהגות חוזרת שהאדם מפתח או סופג לתוכו, שעשויה להצביע על הכוונה מאחורי הדברים שלו, הרגשות שעולים אצלו וכן הלאה. המודעות לכך עשויה להביא לפירוש מוצלח של כוונות האדם, תוך כדי תגובה הולמת ומדויקת למלל ולהתנהלות הכוללת שלו. בחלק מהמקרים אפשר בהינתן הידע הדרוש ללמוד על כך במהלך מפגש אחד מול אותו אדם, בעוד שבמקרים אחרים אנו עשויים ללמוד לקרוא את האדם בצורה הדרגתית.

אנשים הלומדים עת רזי ה-NLP ומתורגלים בה יוכלו פעמים רבות, תוך פרק זמן קצר במיוחד, להבין בדיוק מי יושב מולם. לכך יש להוסיף כלים אחרים שהשיטה מסייעת לנו בפעולות דוגמת ניהול משא ומתן, שכנוע ותקשורת עם הסביבה, למשל ניווט יעיל של השיחה, הכנת תבניות שייקחו אותנו למקומות שאנחנו מעוניינים בהם ועוד.

שפת הגוף כחלק ממכלול שלם של פרמטרים

אחת הטעויות המקובלות שאנשים מבצעים היא להתייחס לניתוח של שפת הגוף כפרמטר העיקרי שיאפשר להם לפרש מה האדם מרגיש. למרות שבחלק מהמקרים שפת הגוף כן מצביעה על כך, במקרים רבים אחרים ניסיון לנתח מחשבות על פי שפת הגוף נידון לכישלון, גם מכיוון שייתכן ששפת הגוף מצביעה על דברים אחרים הרלוונטיים לסיאוציה או לאדם המשתמש באותן מחוות.

העיקרון העומד בבסיס ה-NLP הוא ששפת גוף היא חלק מסוים במידע שהאדם משדר, באופן מודע או בלתי מודע, מילולי או לבתי מילולי. על מנת לפרש אותו בצורה נכונה יותר, על פי התפיסה, יש צורך לקלוט את המידע המתקבל דרך החושים האחרים ולהצליב אותו. בכל הנוגע לדיבור, למשל, יש לנתח את המילים בהן הוא בוחר להשתמש, הבעות הפנים ומחוות הידיים, טון הדיבור, רמת ההתלהבות וכן הלאה. בנוסף ייתכנו בהחלט הבדלים בשפת הגוף בהתאם לקבוצה שהאדם משתייך אליה, לחברה בה הוא התחנך וכן הלאה. אם יש נורמות שהאדם מבטא בשפת הגוף שלו, יש להתחשב בכך בהנחה שייתכן ששפת הגוף לא מבטאת בדיוק את מה שהוא חושב ורוצה להביע.

שיטת NLP מעניקה את הכלים לניתוח מלא של הסיטואציה, אפילו באופן אוטומטי ובלתי מודע. כך ניתן יהיה לתהות בסבירות גבוהה יותר על קנקו של האדם מולו יושבים, להבין את כוונותיו ולהסיק מה צריכים להיות השלבים הבאים בהתנהלות שלנו. הבנת היסודות התיאורטיים והמעשיים, יחד עם הרבה מאוד תרגול, עשויים לעשות עבורכם את ההבדל.

לקריאה נוספת:

למה שפת גוף היא לא מה שאתם חושבים? מאת: ליאור ברקן
Introducing Neuro-Linguistic Programming – NLPresearch
Neuro-linguistic programming, volume I : the study of the structure of subjective experience
How to Use NLP to Understand and Influence Others?
How to Understand a Person: A User's Guide – Psych Central

 

אולי יעניין אותך גם:

קרן השתלמות

קרן הגשמה – קניית בתים בחו"ל

אנליסט השקעות – מהם תחומי ההתמחות של אנליסט השקעות?

Picture of אסף מיכאל אנליסט השקעות
אסף מיכאל אנליסט השקעות

אסף מיכאל, מייסד המרכז להשקעות בישראל. זה לא סוד שעולם ההשקעות מבלבל, הידע שאתם מקבלים יכול להיות מסובך. החלטנו לתת לכם את כל המידע שאתם זקוקים לו להשקעות במקום אחד.

דילוג לתוכן