השקעה בבורסה

השקעה בבורסהכאשר אנשים רבים שומעים על השקעה בבורסה הם חושבים על מומחים פיננסיים וגאונים מתמטיים, על זירות מסחר דינמיות ומורכבות ועל מכשירי השקעה מסובכים. אך בפועל, שוקי ההון מעולם לא היו נגישים יותר ובעלי אפשרויות השקעה ומסחר רבות כל כך.

אנשים רבים בישראל מנהלים באופן כזה או אחר תיק השקעות ומשקיעים בבורסה, בישראל ובבורסות בינלאומיות בחו"ל. כאן אנו מנסים לתת לכם מידע יעיל ושימושי לגבי השקעה בבורסה והצלחה בשוק ההון – עולם ומלואו, תחום מרתק ביותר המציע אפשרויות אמיתיות לתת לכסף שלכם לעבוד.

מהי בורסה

לרוב, כאשר אומרים שוק ההון, הכוונה והאסוציאציה הראשונה היא על הבורסה, למרות שלמעשה שוקי ההון מורכבים יותר וכוללים לא רק בורסות שונות אלא גם אפיקי מסחר אחרים. לכן חשוב להבין ראשית כל מהי בורסה. בורסה (Exchange) מהווה שוק מאורגן מאוד שבו מכשירים סחירים שונים יכולים להימכר ולהירכש על ידי גורמים שונים.

למעשה, יש בעולם בורסות לתחומים רבים מאוד, כגון בורסה ליהלומים, בורסה לפרחים, בורסה לסחורות חקלאיות וכמובן במקרה שלנו כאן, בורסה לניירות ערך.

בישראל יש רק בורסה אחת לניירות ערך והיא מהוה למעשה את שוק ההון המקומי. אך בעולם ובעיקר במדינות המפותחות הגדולות ניתן למצוא בורסות פיננסיות שונות, שלעיתים מתחרות זו בזו מבחינת הנכסים הנסחרים בהן ולעיתים מהוות בורסות ייעודיות לסוג מסוים של נכסים.

כך למשל שתי הבורסות המרכזיות לניירות ערך בארה"ב נמצאות בניו יורק (הנאסד"ק וה-NYSE) אך בנוסף ברחבי המדינה יש בורסות לסחורות, לחוזים עתידיים וכן הלאה. כיום, מרבית הבורסות בעולם – כולל בישראל – אינן כוללות זירות מסחר גדולות ורועשות, עם ברוקרים הצועקים פקודות לביצוע. הבורסות כיום הן מוסדות פיננסיים מתקדמים מאוד טכנולוגית, כאשר כל פעולות המסחר נעשות דרך מחשבים ובלי נוכחות סוחרים על "רצפת המסחר" של הבורסה עצמה.

השקעה בבורסה בישראל

הבורסה לניירות ערך בתל  אביב (TASE) היא הבורסה היחידה לניירות ערך בישראל, היא מרכזת את שוק ההון ומרכזת את כל מחזורי המסחר ואספקת הנזילות הפיננסית לשוק ההון – באמצעות השקעות באפיקים שונים. רק לחברי בורסה רשומים מותר לבצע פעולות מסחר בבורסה לניירות ערך בישראל, כאשר כל המשקיעים מבצעים את פעולות ההשקעה והמסחר שלהם דרך גופים אלו – החל מלקוח המנהל תיק השקעות פרטי ועד בתי השקעות שאינם חברי בורסה.

השקעה בבורסה בישראל מאפשרת השקעה במגוון אפיקי השקעה ומכשירים פיננסיים, כגון: מניות, אגרות חוב ממשלתיות וקונצרניות (של חברות), תעודות סל, באופן עקיף דרך קרנות נאמנות, השקעה במדדים ואפשרויות השקעה מתקדמות בנגזרים ואופציות. הבורסה מפרסמת כמה מדדים שניתן להשקיע בהם ולבחון את ביצועי שוק ההון המקומי.

מעבר לכך שכל אחד מאיתנו מושקע בבורסה דרך החסכונות הפנסיוניים וקופות הגמל, השקעה בבורסה נעשית בכמה מודלים של ניהול תיק השקעות פרטי. פעולות השקעה בבורסה כוללות במקרים רבים תשלום עמלה לחבר הבורסה שדרכו מבוצעת הפעולה – עמלות קנייה מכירה. את חישובי המס על הרווחים לא מבצעת הבורסה אלא לרוב חבר הבורסה הרלוונטי מבצע זאת באופן אוטומטי של ניכוי מס במקור.

השקעה בבורסות בינלאומיות

משקיעים ישראלים, כולל משקיעים פרטיים עם תיק השקעות פרטי, אינם מוגבלים כיום להשקעה בבורסה לניירות ערך בתל אביב בלבד. הנגישות הטכנולוגית והרגולטורית מאפשרת למעשה להשקיע כמעט בכל בורסה ושוק בעולם – במגוון אדיר של מכשירי השקעה.שטרות

מעבר לכך שניתן לבצע השקעה בבורסה זרה דרך קרן נאמנות ישראלית החשופה לשוק ולאפיק ההשקעה הרלuuנטי, ניתן גם להשקיע ישירות בבורסות בינלאומיות – דרך תיק השקעות המתנהל בבנק, דרך חשבון מסחר עצמאי בחברת ברוקראז', דרך ניהול תיק השקעות בבנק השקעות זר וכמובן שדרך ניהול השקעות חיצוני ומקצועי בבית השקעות.

ראו גם:
מסחר באינטרנט

צרו איתנו קשר

מאמרים שאולי יענינו אותך

השקעות בשוק הבינלאומי

בניהול השקעות, מגיעה נקודה בה בתור משקיע פרטי אתה כבר צובר מספיק ניסיון וידע כדי להיחשף פיננסית לשווקים בינלאומיים. לצד הניסיון והידע המאפשרים למשקיעים להיחשף

לקריאת המאמר ←

אופציות

בעיתונות הכלכלית ניתן לשמוע הרבה על בכירים המקבלים חבילות שכר מפנקות הכוללות מרכיב משמעותי של אופציות, או על עובדי סטארט-אפים הגורפים רווחים של מיליונים כתוצאה

לקריאת המאמר ←

קרנות גידור

בתחום ההשקעות והפיננסים, ניתן מדי פעם לפעם לשמוע, בדיווחים אודות עסקאות למיניהן, בעיתונות הכלכלית וכיוצא באלו, אודות קרנות גידור (Hedge Funds). בעולם פועלות קרנות כאלו

לקריאת המאמר ←
התקשרו עכשיו! דילוג לתוכן