חברת ניהול תיקים

חברת ניהול תיקיםבעוד שיותר ויותר ישראלים מגלים את אפשרויות ההשקעה השונות עבור תיק ההשקעות הפרטי שלהם, יש חשיבות רבה להבנת אפשרויות ניהול ההשקעות בשוק על מנת לקבל החלטה מושכלת ומותאמת אישית לצרכים ולהעדפות של כל משקיע. רבים למשל מנהלים את תיק ההשקעות שלהם ישירות דרך הבנק, בעזרת יועץ ההשקעות של הבנק, מי באופן פעיל יותר ומי באופן פעיל פחות. אפשרות אחרת היא מסחר עצמאי וניהול עצמאי מלא של תיק ההשקעות, דרך פלטפורמות מסחר של חברי בורסה רשומים. אך האפשרות הנפוצה ביותר לצד ניהול תיקים דרך הבנקים היא באמצעות חברת ניהול תיקים. בשוק הישראלי יש כמה וכמה גופים המוגדרים חברת ניהול תיקים, החל מבתי השקעות עצמאיים, בתי השקעות של חברות פיננסיות גדולות יותר וחברות ניהול תיקים קטנות יותר.

מהי חברת ניהול תיקים

חברת ניהול תיקים היא חברה פיננסית המתמחה בשירותי ניהול תיקי השקעות. חברות אלו פועלות באופן מסודר ומוסדר ומנהלות תיקי השקעות בהיקפים שונים של סכומי כסף, עבור לקוחות פרטיים, לקוחות עסקיים-ארגוניים ואף עבור לקוחות מוסדיים. חברת ניהול שכזו אחראית בפועל לניהול השוטף של תיקי ההשקעות של לקוחותיה, על פי מאפייני השקעה פרטניים יחסית, כאשר ניהול התיק כולל ביצוע פעולות המסחר בפועל, קביעת אסטרטגיית ההשקעה, הקצאת הנכסים וכל ההיבטים של ניהול פעיל של תיק השקעות.

הרווח של חברת ניהול תיקים מגיע מדמי ניהול הנגבים מסך הנכסים המנוהלים – קרי, החברה גובה דמי ניהול חודשיים/שנתיים בהתאם לגובה התיק של כל לקוח. כאשר מהות המודל היא שבאמצעות הניהול המקצועי והייעודי תיק ההשקעות ישיג תשואות גבוהות יותר לעומת אפשרויות ניהול השקעות אחרות, תשואה עודפת אשר תצדיק את תשלום דמי הניהול לחברת הניהול.

למי מותר לנהל תיקי השקעות?

כאשר מדברים על חברות ניהול תיקי השקעות חשוב מאוד להבין ולהדגיש לאילו גופים מותר מבחינת החוק והרגולציה לספק שירותים אלו. בחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות (1995) מוגדר כי רשאים לעסוק בניהול השקעות רק תאגידים המחזיקים ברישיון רשמי לניהול תיקי השקעות. כמו כן, החוק קובע כי את ניהול ההשקעות בפועל יבצעו אך ורק מנהלי השקעות, עובדי התאגיד המורשה הרלוונטי, אשר מחזיקים ברישיון מנהל תיקי השקעות.

על מנת שחברה עסקית תוכל לקבל רישיון לניהול תיקי השקעות, עליה לעמוד בדרישות סף הכוללות הון עצמי מסוים, עמידה בבדיקות רגולציה שונות, רכישת ביטוח מתאים והעסקת עובדים בעלי רישיון מתאים.

השירות של חברה לניהול תיקים

חברת ניהול תיקים עוסקת במהות הבסיסית ביותר של תחומי פעילותה בניהול ההשקעות של לקוחותיה השונים. ברוב מוחלט של המקרים, תיק ההשקעות של הלקוח נותר בבנק המסחרי שלו, כאשר לחברת הניהול ניתן ייפוי כוח לביצוע פעולות קנייה ומכירה של ניירות ערך. כך שכספי הלקוחות אינם מועברים לחברת ניהול התיקים, אלא נותרים בבנק וניהול ההשקעות מבוצע ע"י גורם חיצוני, בתמורה לדמי ניהול כמובן. מכאן, שתיק ההשקעות של הלקוח חשוף ושקוף לחלוטין מבחינתו והוא יכול בכל רגע לראות את הביצועים, את הקצאת הנכסים וכיוצא באלו.דפים

חלק מהמשיכה של חברות ניהול תיקים עבור הלקוחות הוא היחס האישי וניהול ההשקעות המותאם אישית לכל לקוח. חברת ניהול ההשקעות נפגשת עם כל לקוח ובונה פרופיל משקיע אישי הכולל את מטרת הכסף, הסכומים, טווחי הזמן להשקעה, פרופיל סיכון וכיוצא באלו. אך ניהול ההשקעות עצמו במרבית החברות בנוי על סוגי תיקים, לפי רמת סיכון והקצאת נכסים בעיקר. כך שלא באמת מדובר על ניהול אישי של תיק ההשקעות עבור כל לקוח. בנוסף, במקרים רבים, מנהלי ההשקעות משקיעים חלקים נרחבים של תיקי הלקוחות בקרנות נאמנות, כאשר ברירת המחדל תהיה קרנות הנאמנות של אותו בית השקעות או חברת ניהול. חשוב מאוד לבחון את הביצועים של חברת ניהול תיקים מסוימת ולבחון האם יחס העלות-תועלת מצדיק את עצמו.

צרו איתנו קשר

מאמרים שאולי יענינו אותך

תעודות סל

אחד המכשירים הפיננסיים הפופולאריים והצומחים ביותר בתחום ההשקעות בישראל של השנים האחרונות, כמו גם במדינות אחרות בעולם, הוא תעודות הסל (Exchange Traded Notes = ETN).

לקריאת המאמר ←

קרן פנסיה

קרן פנסיה היא כלי חיסכון לטווח ארוך שנועד לצבור כספים עבור תקופת הפנסיה. את הכסף שנצבר ניתן לקבל לאחר גיל פרישה העומד כיום על 67

לקריאת המאמר ←
התקשרו עכשיו! דילוג לתוכן