אופציות או מניות – לעובדי החברה

אופציות או מניות?הענקה של תגמולים לעובדים איננה חייבת לבוא רק בצורה של בונוס הנכלל במשכורת, משכורת שלוש עשרה, או הענקה של רכב חברה.

ישנם מקרים שבהם התגמולים לובשים צורה אחרת לגמרי – של אופציות או של מניות. להלן נראה מה עומד מאחורי ההחלטה לחלק אופציות או מניות לעובדים? אם יש עדיפות בקבלת אופציות של שעדיף לקבל מניות? מהי המשמעות של דילול ומתי מממשים את האופציות?

תגמול, תימרוץ ויחסי ציבור

יש כמה וכמה תועלות לחברה (וכמובן גם לעובדים) הטמונות בהחלטה לחלק אופציות או מניות. ראשית, מדובר בתגמולם של העובדים, תגמול שבחלק מהמקרים לא מחייב מהחברה להוציא כסף מזומן. צעד כזה נפוץ למשל בחברות הייטק בתחילת דרכן (סטרט אפ), בחברות טכנולוגיה מתפתחות ולעיתים גם בענפים אחרים. חלוקת ניירות ערך כגון מניות ואופציות נחשבת גם לצעד של תימרוץ, כזה שמכניס את העובד לאותה הסירה של המנהלים ושל הדירקטוריון.

מקובל להניח שבעל מניות או אופציות רואה את החברה באופן שונה ביחס לעובד שכיר מהשורה, למרות שלשניהם קיים האינטרס הברור לראות בהצלחת החברה. שלישית, חלוקה של מניות או אופציות היא צעד "סקסי" שמצטלם נהדר ומתואר נפלא בתקשורת. כאשר זהו צעד מפורסם, מדובר במהלך עם תרומה שיווקית וצעד חיובי מבחינת יחסי הציבור.

אופציות או מניות – מה עדיף?

שאלה מעניינת שראוי לדון בה היא מה עדיף להעניק (וגם – מה עדיף לקבל) האם אופציות? האם מניות? לכך יש כמה צדדים. כאשר מחלקים מניות לעובדים, עשוי להתרחש מצב של דילול, מצב זה עלול לפגוע בבעלי מניות נוכחיים. כאשר מחלקים מניות (או כאשר מנפיקים מניות נוספות בבורסה) עשוי להתקיים מצב שבו ערכה של כל מניה יורד וכל בעל מניה הופך למעשה לבעלים של אחוז נמוך יותר מהחברה. הדבר מהותי במיוחד כאשר לוקחים בחשבון זכויות הצבעה, למשל, אך גם בחלוקת תקבולים עתידית כמו דיבידנדים.

מבחינת העובדים, תקבול של מניה מהווה נכס ממשי ובעל ערך מיידי. שלא כמו אופציה, שיכולה להיות "מחוץ לכסף" (כלומר שלא כדאי להמיר אותה למניה בשלב מסוים) מניה לא יכולה להיות "מחוץ לכסף" ולרוב – חברות שמחלקות תגמולים מסוג זה לא עומדות לפני מחיקה מהמסחר בבורסה. חשוב לשים לב שלצעד של חלוקה של אופציות יש יתרון חשוב משלו – ניתן להעניק לעובדים אפשרות לרווח גבוה מאוד, שיתממש כאשר החברה תגיע להישגים ולהצלחה וכך – שווי האופציות יעלה ובאופן טבעי הן – "יכנסו לתוך הכסף". לרוב, כאשר מחליטים להעניק מניות לעובדים ולא אופציות, התגמול במונחי כסף יהיה נמוך יחסית (שכן זהו תגמול "בטוח").

האופציה להרוויח

באופן מעשי, הרבה יותר מקובל לחלק לעובדים אופציות ולא מניות (לעיתים ניתן לראות הענקה של "סל" המורכב מאופציות בעיקר בתוספת "דובדבן" של מניות). משום כך, חשוב לקחת בחשבון כמה היבטים הקשורים לאופציות.

ראשית, כדאי לדעת שאופציה היא נייר ערך המיר, כלומר כזה שהמטרה הסופית של המחזיק בו היא הפיכתו למניה (המרה). כאשר צעד כזה נעשה (לאחר שהאופציה "נכנסת לכסף" כלומר שהתנאים להמרה מראים על כדאיות) הופך מחזיק הניר לבעלים ולבעל זכויות חברה.

לכל אופציה יש תאריך פקיעה עתידי שקובע מועד לפקיעת האופציה. אם מועד זה הגיע, האופציה לא נמכרה בבורסה ולא הומרה למניה – מחזיק הנייר למעשה איבד את הערך שהיה ברשותו. דבר נוסף שיש לדעת הוא שנהוג לחלק אופציות שניתנות להמרה למניות בתאריך עתידי או בתאריכים מדורגים בעתיד. וכדאי לזכור – האפשרות להתעשר או להרוויח יפה בזכות קבלה של אופציות בהחלט קיימת ולא פעם – גם מתממשת.

צרו איתנו קשר

מאמרים שאולי יענינו אותך

התקשרו עכשיו! דילוג לתוכן